فرم کلی
محاسبه وزن لوله و پروفيل
  1. اندازه اسمي قطر لوله (D)
  2. ضخامت (T)
  3. وزن محاسبه شده:
 
پرینت

اره های سردبر- آبصابونی و اره های آتشی

. ارسال شده در مقالات شرکت. بازدید: 17786

برش توسط اره های سرد بر- آب صابونی(  cold saw Blade)
ابزارهای سرد برش بیش از چندین سال است در سرتاسر جهان در رنج وسیعی از برش ها بکار می روند. کیفیت روز افزون این محصولات ، آنها را قادر کرده است که به عنوان یک لیدر در برش فلزات مطرح باشند . در این خصوص ابتدا باید ساختار و مواد اولیه و همچنین عملیات حرارتی اینگونه تیغه ها شناسایی شده و سپس انواع تیغه ها و سایر مشخصات فنی وفرآیند برش به تفصیل توضیح داده میشود...

موادخام
تیغه های آب صابونی (سرد بر) از فولاد های سوپر HSS تولید شده ، و توسط کمپانی هایی که دارای تاییدیه ایزو 9000 هستند ، تولید میشود . این موضوع کیفیت محصولات تولید شده را تضمین می نماید ، که در این خصوص اعلام شماره فولاد و جزئیات آنالیز از طرف  شرکت سازنده الزامی می باشد.
برای نمونه آنالیز فولادهای مورد استفاده به شرح ذیل می باشد
HSS DMO5-M2-1.3343

 1

این یک فولاد سوپرHSS با درصد بالای تنگستن و مولیبدن است . بعد از عملیات حرارتی این فولاد دارای سختی بالا همراه با تافنس کافی می باشد. مقدار مشخصی تنگستن در ترکیب لازم است تا کاربید بسیار سخت و مقاوم به سایش تشکیل شود تا بوسیله آن سایش ابزار تولیدی تحت شرایط کاری کاهش یابد. تنگستن علاوه بر این باعث افزایش مقاومت مکانیکی ابزار شده ،کارایی برشی آن را افزایش می دهد و از درشت شدن دانه های آستنیت جلوگیری می کند. مولیبدن عنصر اصلی است که تشکیل ساختار ریز مارتنزیت را تضمین می کند و علاوه بر آن پایداری و خواص مکانیکی آن را حفظ می کند. وانادیم نیز عنصری است که در ساختار فولاد ها سخت ترین کاربید های آلیاژی را تشکیل می دهد و از رشد دانه های آستنیت جلوگیری نموده و تافنس را افزایش می دهد.
HSS C05 – M35 -1.3243
2

این یک فولاد سوپر HSS که علاوه بر عناصر آلیاژی موجود در فولاد 1.3343 حدود 5% کبالت دارد . کبالت کاربید تشکیل نمی دهد اما در فولاد HSS باعث پایداری ساختار در تمپر شده ، از رشد دانه ها جلوگیری می کند و با تمام  اینها باعث نگهداشتن سختی در درجه حرارتهای بالای کاری می گردد. این مشخصات در هنگام برش فولادهای خیلی پر آلیاژ مثل فولادهای زنگ نزن و همچنین فلزات خیلی سخت که باعث ایجاد دمای بالا در منطقه برش می شوند ، خیلی مهم هستند.
HSS  S390  PM – ASP 2052

3

این فولاد با استفاده از تکنولوژی متالوژی پودر تهیه شده است . این تکنولوژی این امکان را فراهم نموده است که فولادی بدست آید که تنش آن بخاطر لایه ای بودن تا حداقل ممکن کاهش یافته و دارای یکنواختی بسیار بالایی می باشد و حداقل ریسک وجود ریز ترکها در آن وجود دارد. این خصوصیات فولاد باعث کاهش سرعت کند شدن لبه های برشی شده و ضمن افزایش سختی ، تافنس بالایی را سبب میشود.

عملیات حرارتی
عملیات حرارتی صحیح و ثابت برای حصول یک بهره وری کامل از مواد و خصوصیات تکنولوژیکی فولاد های HSS یک اصل بوده و تمامی مشخصات فنی محصولات را تایید و تکمیل می کند . کوره های عملیات حرارتی دارای تجهیزات کامپیوتری مدرنی هستند که فرآیند سختکاری و تمپر را بطور ثابت و دقیق کنترل می نمایند و لذا بالاترین استانداردهای کیفی و پایداری تیغه ها را تضمین می کنند . آزمایشگاههای متالوگرافی نتایج فرآیند را بطور روزانه چک می کنند  و بدین وسیله حصول بالاترین استانداردهای کیفی را ممکن می سازد.

 16 001

در این فرآیند دیسک یا همان تیغه خام بطور اتومات به داخل کوره هدایت شده و تا 1200 درجه سانتیگراد گرم می شود و سپس به سرعت تا دمای 60 درجه سانتیگراد ، زیر یک مجموعه پرس که از تغییر فرم آن جلوگیری می نماید . سرد می شود و نهایتا" پس از عملیات حرارتی فرآیند های ساخت تکمیل می شود.
پوششهای سطحی
پوشش ها با دقت برای هر برش مخصوصی طراحی شده است . واحد های پوشش دهی سطحی ، به ماشین آلاتی که از آخرین تکنولوژی های موجود برای ایجاد پوششهای PVD استفاده می کنند . مجهز شده است . ماشین های نانو پوشش این امکان را فراهم کرده است که تعداد ملکولهای بیشتری را بر واحد سطح رسوب دهیم تا بوسیله  آن بطور فزآینده ای هر دو مقوله چسبندگی و مقاومت به سایش پوشش را بهبود بخشیم . این پوششها تک هستند و نتیجه تحقیقات تئوری مداوم در زمینه ماشین آلات و مواد در دانشگاهها و تطبیق عملی کاربردها با راهنمائی تولیدکنندگان ماشین آلات و مصرف کننده آنها حاصل شده است . این تشریک مساعی در عمل این اجازه را داده است تا تیغه ها را با لایه ای از نانو نوارهائی که شامل اجزاء عناصر شیمیایی نجیب ( تیتانیوم ، آلومینیوم ، کروم و زیرکونیوم ) می باشد ، پوشش دهیم .

پوششها
برای حصول بهترین کارآیی ممکن  ، پوشش مهم است مطمئن شویم که سطح زیر کار در بهترین شرایط مطابق با بالاترین استاندارد ها قرار دارد و سطح تیغه به اندازه کافی آماده شده باشد تا بهترین چسبندگی بدست آید . برای رسیدن به نتایج ، روشهای مناسبی را در نظر گرفته شده است . این روشها بستگی دارد به وضعیت سطحی که باید پوشش داده شود . زبری سطح بایستی RZ 0.3 باشد ویک فاز شتشو با محرکهای شیمیایی سطح و سپس خشک کردن تحت خلاء روی آن باید صورت پذیرد . روش شتشو و خشک کردن محصولات سطحی ایجاد می کند که کاملا" خشک و تمیز است بدون هیچگونه اکسیداسیون که در عمل ، بهترین چسبندگی ممکن لایه های نشسته شده را

گارانتی می کند . پوشش سطح ، میزان تاب و کاسه کلیه تیغه ها چک می شود و چنانچه مشاهده شد که خارج از تلرانس قرار دارند ، آنها را جدا می کنند .

6 001
 
خصوصیات فنی پوششها
جهت نشان دادن خصوصیات فنی اصلی پوششها ، بعضی از نتایج بررسی های انجام شده توسط تیم های تحقیقاتی بصورت نمودار ارائه می گردد.

 7 001
 

خصوصیات پوششها
 ببر زرد – پوشش بر پایه تیتانیم با ضخامت 3 میکرون TiN

این پوشش در دمای فرآیندی حدود 490 درجه سانتی گراد ایجاد می شود . این پوشش دارای ضریب اصطکاک0.47 و درجه حرارت اکسیداسیون 640 درجه سانتی گراد می باشد. سختی لایه

پوشش داده شده به 2480 ویکرز (  HV 0.05) می رسد . ضریب هدایت حرارتی پایین آن باعث ایجاد حفاظ حرارتی برای لایه های زیرین می گردد. این پوشش برای برش فولادهای کم آلیاژ مناسب است و باید در هنگام برش حتما" از روغن روان کننده استفاده شود . این پوشش برای برش مس ، برنج ، و برنز مناسب نیست .

 دلفین خاکستری – پوششی بر پایه تیتانیم و کربن با ضخامت 2.5 میکرون TICN
این پوشش بوسیله پلاسمای تیتانیم و کربن که سختی را تا 3000 ویکرز افزایش می دهد ، ساخته می شود. ضریب اصطکاک این لایه بخاطر حضور کربن در آن تا مقدار بسیار کم 22/0 کاهش می یابد . این امر باعث می شود این پوشش بسیار برای برش مواد بسیار ساینده نظیر فولاد زنگ نزن و فولادهای با آلیاژ متوسط با استحکام ماکزیمم  800  مناسب باشد . ضریب اصطکاک پایین باعث کاهش میزان پلیسه ها در لبه برش می گردد . این پوشش دارای درجه حرارت اکسیداسیون c°400 درجه سانتی گراد می باشد و هنگام برش با آن بایستی حتما" از روغنهای روان کننده استفاده گردد.

  اژدهای قرمز – پوشش چند لایه با ضخامت 5/2 میکرون TICN

این پوشش از پلاسمای ترکیب تیتانیوم ، کربن و گاز استیل بدست می آید . این پوشش دارای ضریب اصطکاک بسیار پائین 18/0 بوده و سختی آن به حدود 3200 ویکرز می رسد . این دو مشخصه نه تنها باعث برش عالی در اثر کاهش ضریب اصطکاک می گردد بلکه باعث بالا رفتن کیفیت سطح برش نیز می گردد. این پوشش دارای درجه حرارت اکسیداسیون حدود c°470 می باشد لذا در هنگام استفاده بایستی حتما" از روغنهای روان

کننده استفاده نمود . این نوع پوشش بخصوص برای برش فولاد های زنگ نزن ، تیتانیوم ، فولاد سخت و همچنین مس و برنج مناسب است.


 شاهین سیاه – پوشش چند لایه با ضخامت 3 میکرون TIAIN

در این پوشش پلاسما در اثر گدازش کاتد تیتانیوم / آلومینیوم بدست می آید . اضافه کردن یک گاز خنثی در حین فرآیند و انرژی اعمالی که مولکولها را به سمت سطحی که باید بمباران شود هدایت می کند ، باعث ایجاد لایه ای با خواص بسیار عالی شده که مقاومت حرارتی بالای زیر لایه را تضمین می کند . درجه حرارت اکسیداسیون این لایه حدود c°800 بوده و سختی آن به 3400 ویکرز می رسد . ضریب اصطکاک 45/0 باعث استفاده آن با برش عالی بخصوص در شرایط روغنکاری محدود ، می گردد . این نوع پوشش بخصوص برای برش فولادهای پر آلیاژ تا استحکام 1100 نیوتن بر میلی متر مربع ، برش چدن ، فولاد زنگ نزن و تمام موادی که در حین برش حرارت زیادی تولید می کنند ، مناسب است .

 پلنگ تیره – پوششی

این پوشش توسط یک تیم تحقیقاتی و با همکاری واحد فلز شناسی یک دانشگاه تهیه گردیده است . آنها شرایط ویژه ای برای کاتد و پلاسمای حاصل ایجاد نمودند . این پوشش ، حفاظت در مقابل سایش لایه سخت را با ایجاد یک لایه پوشش روانکار جامد بر روی سطح ، ایجاد می کند . این روانکار باعث جریان بهتر براده های ایجاد شده در شیار برش شده و از چسبندگی براده ها به سطح جلوگیری می نماید و باعث دفع راحت تر براده می گردد . این پوشش دارای درجه حرارت اکسیداسیون c°880 بوده و ضریب اصطکاک آن 55/0 می باشد و سختی سطح آن به 3500 ویکرز می رسد . این شرایط حصول نتایج بهتر تحت شرایط سخت برش شده و برش مواد خیلی سخت را در شرایط استفاده از روانکار کم مقدور می سازد . این پوشش برای برش فولاد زنگ نزن با استحکام 100 نیوتن بر میلی متر مربع ، آلومینیوم و اینکونل توصیه می شود.


 8 001

تلرانسهای اجرایی تیغه اره های گرد
تلرانسهای اجرایی تولید تیغه اره های گرد از استاندارد دین 1840  استخراج شده است.

 

مشخصات فنی
در جدول زیر ، مقدار کونیک و همچنین میزان تاب تیغه های تولیدی آب صابونی ارائه شده است.

4

فرم دندانه
دندانه تیغه های آب صابونی با استفاده از دستگاه های CNC و با استفاده از سنگهای CBN زده می شود که زبری سطح ایجاد شده بسیار ناچیز است و باعث خارج شدن بهتر براده از دندانه می گردد و همچنین از چسبندن برادهها در داخل دندانه¬ها جلوگیری می¬کند. در ضمن برای هرکاربرد خاصی نوعی خاصی  دندانه طراحی شده که در زیر توضیح داده می شود .

 

 6

زوایای برش و انتخاب دندانه
انتخاب دندانه و زاویه برش صحیح برای بدست آوردن بهترین نتایج از تیغه اره  بسیارمهم است  این انتخاب بستگی دارد به مواد و مقطعی که می خواهید برش  بر روی آن انجام گیرد .
 

22 001
گام دندانه
جهت انتخاب تعداد دندانه مناسب ، بسیار مهم است که مقطع مورد برش و جنس آن را در نظر داشته باشیم . اصولا" وقتی گام دندانه صحیح  است که در مواد توپر نسبت دندانه به مقطع حداقل1:3 باشد و در برش مقطع پروفیل و لوله این نسبت 1:1 باشد.
برای کاربردهای خاص زوایای توصیه شده ذیل مناسب می باشد.

7

23 001
         

مشخصات فنی تیغه های تولیدی

8

10

سرعت برش و بار دهی
جهت بدست آوردن پارامترهای صحیح برش برای هر کاربرد خاص ، بایستی یک سری مسائل را در نظر گرفت. فاکتور های مورد نظر از قبیل ( مواد ، ماشین ، ابزار و غیره ) بطور مستقیم تعیین کننده نتایج می باشند جدول ذیل حاصل تحقیقات فراوان شرکتهای سازنده تیغه ها بوده  که به همراه فرمولهای ارائه شده ، مشخص می کند که چگونه سرعت برشی ، تعداد دور چرخش تیغه و بار دهی را محاسبه کنید .
 26 001

انتخاب دندانه و سرعت باردهی
وقتی که مواد و مقطع مورد برش مشخص شد . گام دندانه باید انتخاب گردد . انتخاب صحیح گام دندانه از لرزشهای خطرناک جلوگیری می کند و دفع براده را تضمین می کند . داده های زیر تقریبی می باشند .


12

13

 27 001

تیز کاری تیغه اره های گرد آبصابونی
جهت بدست آوردن بهترین کار آئی تیغه ، تیز کاری آن نیز بسیار مهم است . لذا توصیه می شود برای تیز کاری تیغه ها فقط از دستگاههای CNC که دارای مواد روان کننده و سنگ CBN می باشد استفاده شود . دقت در ایجاد زوایای آزاد و براده برداری خیلی مهم است و دندانه باید دارای انحنای کامل و عمق صحیح باشد .

28 001

سنگهای ساینده CBN جهت تیزکاری تیغه های آبصابونی
با همکاری یک شرکت تولید کننده سنگهای سایشی ، سنگی ساخته شده است  که بطور خاص برای تیزکاری مجدد و دندانه زنی تیغه های آبصابونی طراحی شده است . ماده CBN  و باند رزینی آن باعث ایجاد دندانه هائی با کیفیت پولیشی عالی شده و در همان حال شکل هندسی سنگ حفظ میگردد . این نوع سنگها مخصوصا" برای استفاده بر روی دستگاههای CNC  مثل دستگاههای اشمیت ، لوروخ ، بوزینارو ، سوکو و کنتای طراحی شده اند . برای تولید ابزار مناسب  توصیه می شود همیشه از آبصابون و یا روغنهای برش استفاده کنید . هنگام کار با این نوع سنگها سرعت محیطی بایستی بین 30 تا 50 متر بر ثانیه و عمق برش آن 0.03 تا 0.1 میلیمتر باشد .

 29 001

14

پارامترهای کاری توصیه شده
در جدول ذیل پارامترهای کاری توصیه شده  در زمینه سرعت برشی و باردهی در هنگام برش مواد توپر و لوله و پروفیل ارائه شده است .

15

20
 

فرمولها و مثالهای برش
جهت تعیین سرعت برش اره ، تعداد دور تیغه بر دقیقه و میزان باردهی ،  می توان از فرمولهای زیر استفاده نمود . استفاده از این فرمولها  ، داده ها ی ارائه شده در جدول قبلی را تکمیل می کند .

تعیین دور تیغه
تعداد دور تیغه که با rpm  نشان داده می شود و به معنی تعداد دور تیغه در دقیقه می باشد ، می تواند با استفاده از یک دستگاه دور سنج اندازه گیری گردد . دور تیغه با دانستن سرعت محیطی از فرمول زیر بدست می آید.
تعیین میزان بار دهی
سرعت بار دهی که بر حسب واحد میلیمتر بر دقیقه بیان می شود ، عبارتست از سرعتی که تیغه به داخل قطعه کار پیش می رود . بار دهی بطور مستقیم با زمان برش ارتباط دارد  و با افزایش سرعت باردهی زمان برش کاهش می یابد .
سرعت برشی (محیطی) بر حسب متر بر دقیقه =vt
میزان بار دهی به ازاء هر دندانه بر حسب میلیمتر بر دندانه = Avz
قطر تیغه بر حسب میلیمتر = D
تعداد دندانه = Z
سرعت بار دهی یا تغذیه بر حسب میلیمتر بر دقیقه = Av
تعداد دور تیغه در هر دقیقه = RPM

مثالهائی جهت محاسبه پارامترهای برش

جهت برش میلگرد توپر قطر 30 میلیمتر فولاد NCD4 38 با استحکام Mpa 1000 با تیغه ای به قطر 350 میلیمتر داریم
با توجه به جدول صفحه   داریم .

کاربردها و نتایج برش
انتخاب ابزار بستگی دارد به آنچه که استفاده کننده می خواهد به آن برسد . همیشه کاهش زمان برش هدف نیست . موارد دیگری مثل کیفیت سطح برش ، طول عمر تیغه و......... نیز مد نظر می باشد .
مثال کاربردی 1
مواد مورد برش : فولاد استینلس 304 با استحکام  Mpa800
مقطع برش لوله به قطر 85 و ضخامت 2 میلیمتر
هزینه برش بر حسب هزینه ماشین بر ساعت Euro/h 50 معادل Euro/min 83/0
مثال کاربردی 2
مواد مورد برش : فولاد S235  با استحکام Mpa450
مقطع برش قوطی 30*70 و ضخامت 5/2 میلیمتر
هزینه برش بر حسب هزینه ماشین بر ساعت Euro 50 معادل Euro/min 83/0
مثال کاربردی 3
مواد مورد برش : فولاد 37 SMN PB با استحکام Mpa 500
مقطع برش گرد توپر به قطر 37 میلیمتر
هزینه برش بر حسب هزینه ماشین بر ساعت Euro/h 50 معادل Euro/min  83/0
 33 001
زمان برش هر قطعه = t              میزان باردهی = Av        تعداد دور چرخش = Rpm    سرعت برشی = Vt  
هزینه برش به ازاء هر قطعه = C      زمان به ازاء هر قطعه = S      کل زمان = T          تعداد سر برش = N

مشکلات عمومی برش و راه حل ها
فاکتور ها و عوامل مختلفی بر روی برش تاثیر می گذارد . بعضی وقت ها ما فکر می کنیم  همه چیز فقط به قطعه مورد برش و ابزار مورد استفاده بستگی دارد . بررسی های دقیق فرآیند برش نشان می دهد عوامل دیگری نیز در فرآیند برش موثر هستند که مهمترین آنها عبارتند از کیفیت تیغه اره ، کیفیت مواد مورد برش ، گیره بندی صحیح قطعه کار ، مقدار و کیفیت روان کننده مورد استفاده ، پایداری ماشین مورد استفاده جهت برش ، کنترل سرعت باردهی ، کیفیت تیز کاری مجدد و غیره .
گاهی اوقات مشکل موجود در برش مجموعه ای از چند عامل ذکر شده در بالا می باشد و لذا پیدا کردن مشکل سخت می شود . ما در جدول زیر بعضی از مشکلاتی را که در حین برش با آن برخورد می کنیم را همراه با راه حل رفع آن بیان می داریم .
17

علت یابی مشکلات تیغه های آبصابونی
شکستن تیغه در حین برش
شکست تیغه های آبصابونی معمولاً در اثر قلاب کردن در کار ، وارد شدن ضربه به تیغه در اثر برخورد سریع . تیغه با قطعه کار در هنگام شروع برشکاری، شل بستن تیغه یا قطعه کار و در رفتن قطعه کار از گیره در حین برش می باشد .
چنانچه قبل از شکست ، تیغه چند بار تیزکاری شده باشد ، شکست تیغه ربطی به تولید آن ندارد و یکی از موارد ذکر شده بالا می تواند دلیل شکست تیغه باشد .
در صورتیکه تیغه در همان چند سر برش اولیه بشکند ، احتمال دارد علت شکستن تیغه مربوط به فرآیند های تولید باشد . در این حالت تیغه بایستی حتما" توسط کارشناسان شرکت سازنده بررسی و علت یابی گردد.

کند شدن سریع دندانه ها
علت کند شدن دندانه  تیغه ها معمولا" یا به سختی تیغه ها و یا به استفاده نادرست از تیغه ، بر میگردد . تیغه های آبصابونی معمولا" با سختی 62 تا 65 راکول سی تولید و به بازار عرضه میگردند . در صورتیکه سختی تیغه کمتر از 62 راکول باشد ، تیغه کارائی لازم را نداشته و سریع کند می شود . مواردی که استفاده نادرست باعث کند شدن تیغه ها می شود عبارتند از برش جنس سخت ، برش مواد توپر و ضخیم ، استفاده از دور برشی نامناسب و یا قطع شدن مقطعی جریان مواد خنک کننده .

مشکل تاب و لنگی تیغه های آب صابونی
تیغه های آب صابونی  با حد اکثر تاب 2/0 میلیمتر و لنگی حداکثر 1/0 میلیمتر ارائه می شوند . معمولا" اشکالات دستگاه برش باعث افزایش تاب و لنگی تیغه ها می شود . این اشکالات عبارتنداز تاب دار یا پلیسه دار بودن فلانچ های مورد استفاده ، تاب داشتن شافت دستگاه ، خراب بودن بوش مورد استفاده و ......

عدم برش تیغه
همانطور که قبلا" اشاره شد تیغه های استاندارد ارائه شده در بازار ، فقط مخصوص برش پروفیل و مقاطع  توپر آهن و آلومینیوم می باشد و چنانچه از این تیغه ها برای برش سایر مواد استفاده گردد ممکن است در برش مشکلاتی بوجود آید که در این صورت توصیه می شود با کارشناسان شرکت تولید کننده مشورت گردد .
استاندارد دین برای تیغه اره ها
تیغه های تولیدی جهت برش لوله نیز از فولاد HSS DMO5 و یا فولاد HSS-CO5 تولید می شوند و مناسب جهت دستگاههای پرتابل کالسکه ای می باشند . این تیغه ها با نوع دندانه BW برای برش لوله با ضخامت 3 تا 5 میلیمتر تولید می شوند . فولاد HSS-CO5 برای تولید تیغه جهت برش فولاد زنگ نزن استفاده می گردد .  

انتخاب فرم دندانه
جهت بالا بردن بهره وری ابزار ، انتخاب فرم دندانه صحیح بسیار مهم است . انتخاب فرم دندانه مناسب ، دفع براده را تضمین کرده و تنش های برشی را کاهشمی دهد  و از گرم شدن تیغه و قطعه کار در حین برش خلوگیری می کند.

فرم دندانه  A
این فرم دندانه معمولا" برای صنایع تولید  جواهرآلات ، شیار زنی گل پیچ با دندانه های خیلی ریز و همچنین در سایر صنایع مطابق استاندارد دین DIN-1837 A استفاده می گردد .

فرم دندانه  B
این فرم دندانه معمولا" جهت برش مقاطع خیلی نازک لوله ها و پروفیلها در زمان هائی که نیاز به شکستن براده برای دفع براده بهتر نیست ، استفاده می شود .

فرم دندانه BW
این فرم دندانه معمولا" برای لوله ها و پروفیلهای ضخیم استفاده می شود . در فرم دندانه  BW دندانه ها بصورت یک در میان چپ و راست پخ دار هستند .

فرم دندانه  C
فرم دندانه  C و یا همان HZ معمولا" جهت برش میله ها و مقاطع توپر استفاده می شود . این فرم دندانه شامل یک دندانه پیش بر است که دو طرف آن پخ دار می باشد و یک دندانه برش نهائی که پخ ندارد . معمولا" دندانه پیش بر ارتفاع اش بین 2/0 تا 3/0 میلیمتر بیشتر از دندانه دیگر می باشد .
 
تیغه های برشی اصطکاکی ( آتشی )
تیغه های اصطکاکی اصولا" برای برش انواع لوله ها و پروفیلهای ساختمانی از جنس St37 تا St52 که دارای استحکام Mpa 600-300 می باشند ، این تیغه از فولاد 1.2235 و 1.2604 تولید می شوند . بر خلاف تیغه های سرد بر این تیغه ها با سرعت بسیار بالائی برش می زنند . این تیغه ها در هنگام برش ابتداء درجه حرارت نقطه برش را بالا برده و هنگامی که وضیت قطعه مورد برش وارد منطقه پلاستیک شد شروع به برش می کنند . در هنگام برش هیچگونه مایع خنک کننده ای نباید گردد . استفاده نمود و جهت بالا بردن عمر تیغه بهتر است پس از پایان عملیات برش تیغه با استفاده از مایع خنک کننده مناسب سرد

مشخصات فنی

این تیغه ها با استفاده از تجهیزات دقیق عملیات حرارتی شده و سختی آنها بعد از تمپر ، بسته به سختی مواد مورد برش می تواند بین  HRC 46-42 برسد . از آنجائیکه  این نوع تیغه ها با سرعت بسیار بالائی کار میکند و هنگام برش حرارت زیادی ایجاد می شود ، این نوع تیغه ها بایستی دارای تلرانسهای  ابعادی بسیار دقیق بوده و سطح تنشی مناسبی داشته باشند تا از تابیدن و قلاب کردن در حین کار جلوگیری گردد . لذا توصیه می شود برای پایداری و کیفیت مطلوب تیغه های اصطکاکی ، بهتر است نسبت زیر بین قطر و ضخامت تیغه ها رعایت گردد .

46 001

18

 

بهتر است برای برش با توجه به ضخامت قطعه مورد برش گام دندانه بین 5 تا حداکثر 8 میلیمتر انتخاب گردد . چنانچه ضخامت پروفیل کمتر از 5 میل باشد گام دندانه بین 5 تا 6 مناسب است و چنانچه ضخامت پروفیل بیش از 5 میلیمتر باشد گام دندانه 7 تا 8 مناسب است .
پارامترهای کاری تیغه های اصطکاکی بطور وسیعی تحت تاثیر شرایط پلاستیک مواد مورد برش قرار دارد .

بر خلاف تیغه های سرد بر که در آن میزان بار دهی به ازاء هر دندانه قابل تعریف است ، برای تیغه های اصطکاکی (آتشی) نمی توان چنین تعریفی داشت . در این مورد فقط می توان مقدار مواد خارج شده در واحد زمان را بیان کرد در این مورد  می شود مقدار mm2/sec 200-500 در نظر گرفته شود .
 47 001

 19

فرم دندانه
فرم دندانه مناسب برای تیغه های آتشی جهت برش فولادهای کربنی در دمای کمتر از 100 درجه سانتیگراد مشابه شکل زیر می باشد . زاویه براده این تیغه ها بایستی بین صفر تا منهای 3 درجه می باشد .

علت یابی مشکلات تیغه های آتشی
تیغه های آتشی استاندارد تولیدی ، معمولا" با قطر 520 و تعداد دندانه 300 با سختی 1HRC ±  45تولید می شوند . دور مناسب برای برش با این تیغه ها 3500 تا 4500 دور بر دقیقه می باشد . مشکلاتی که گاها" مصرف کننده ها با آن موجه می شوند . عبارتنداز :

ترکدار شدن تیغه ها
عوامل مختلفی که باعث ترکدار شدن تیغه های آتشی می شوند عبارتند از :
ضعیف بودن الکتروموتور دستگاه و کاهش دور تیغه در هنگام برش
استفاده از مایع خنک کننده در هنگام برش
برش مقاطع ضخیم و گیر کردن تیغه در قطعه کار
برش با تیغه های کند شده و اعمال فشار مضاعف به تیغه
تیز کاری نامناسب تیغه
تماس قطعه کار با سطح تیغه بر اثر ایجاد فشار جانبی هنگام برشکاری که بر اثر آن گرمای شدیدی به تیغه اعمال می شود.
با توجه به تمام این مسائل در صورتیکه تیغه قبل از تیزکاری اول و در صورتیکه دندانه ها هنوز کند نشده باشند ، بصورت غیر عادی ترک دار شده باشد ، علت ایجاد ترک قابل بررسی است
جهت اطلاع ایجاد 2 الی 3 ترک با عمق کم پس از مدتی کارکرد برای تیغه های آتشی کاملا" معمول است
با توجه به نوع عملکرد تیغه های آتشی که برشکاری بصورت اصطکاکی انجام می شود این امر کاملا" طبیعی است.
تاب و لنگی
تاب مجاز تیغه های 520 در حدود 3/0 میلیمتر و لنگی مجاز آنها 15/0 میلیمتر می باشد . در صورتیکه میزان تاب و لنگی تیغه بیش از محدوده ذکر شده باشد این مسئله قابل اصلاح است . ولی همانطور که در مورد تیغه های آبصابونی اشاره شد معمولا" اشکالات دستگاه برش باعث افزایش تاب و لنگی تیغه ها می شود. این اشکالات عبارتند از:
تاب دار بودن یا پلیسه دار بودن فلنچ های مورد استفاده ، تاب دار بودن شافت دستگاه ، خراب بودن بوش مورد استفاده و....... لذا قبل از استفاده از  تیغه ها باید موارد فوق مورد بررسی قرار گیرد .


کند شدن سریع تیغه
معمولا" استفاده ناصحیح از تیغه  ، مانند برش با سرعتهای بیشتر و یا کمتر از حد استاندارد ، برش مواد توپر و ضخیم ، استفاده از مواد خنک کننده در هنگام برشکاری و ....... باعث کند شدن سریع تیغه می گردد . در صورتیکه هنگام برش پروفیل آهن با سرعت مناسب تیغه کند شده باشد موضوع قابل بررسی است
(سختی کم تیغه  بیشترباعث کند شدن آن میشود )

گرد بر شدن تیغه های آتشی
چنانچه در حین برش فشارهای مضاعف به تیغه وارد شود و یا قطعه کار با تیغه درگیر باشد ، این حالت باعث گرم شدن بیش از حد تیغه شده و تنش تیغه بهم می خورد و امکان دارد به مرور زمان تیغه از دور فلنچ گرد بر شود .

تنظیم و گردآورنده : ابراهیم بهاری

مدیر کنترل کیفیت

ترجمه کاتالوگ شرکت JULIA

زمستان 1392

تمامی حقوق این سایت برای شرکت فولاد مهر سهند محفوظ می باشد © 1393