فرم کلی
محاسبه وزن لوله و پروفيل
  1. اندازه اسمي قطر لوله (D)
  2. ضخامت (T)
  3. وزن محاسبه شده:
 
پرینت

لوله درزجوش اسپیرال ، مزایا و معایب آن نسبت به لوله درزجوش مستقیم

. ارسال شده در مقالات عمومی. بازدید: 113

معرفی استانداردهای بین المللی تولید لوله فولادی
اغلب خطوط لوله ای که امروزه در جهان تولید می شود از دستورالعمل انستیتوی آمریکای API تبعیت می کند. برخی از دستورالعمل های این سازمان که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند به این شرح است:


الف) API Spec 5L: این دستورالعمل اغلب لوله های درزجوش مستقیم و بدون درز که از فولادهای نوع A و B تولید می شوند را تحت پوشش قرار می دهد.
ب) api Spec 51X: این دستورالعمل برای لوله های درزجوش مستقیم و بدون درز از جنس فولادهای X42 تا X70 مورد استفاده قرار می گیرد.
ج) API Spec 5LU: این دستورالعمل برای لوله های بدون درز و درزدار از جنس فولادهای U80 و U100 استفاده می شود.
د) API Spec 5LS: این دستورالعمل در مورد لوله های اسپیرال (درز جوش مارپیچی) از جنس فولادهای A، B ، X42 و X70 به کار برده می شود.


علاوه بر استانداردهای API، استانداردهای بین المللی دیگری چون BS،  AFNOR، JIS و … نیز جهت کنترل کیفی خطوط لوله اسپیرال مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله استانداردهایی که اغلب در کشور آلمان به کار برده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:


DIN 17172 & 2470 برای خط لوله انتقال نفت و گاز
DIN 1626 & 1628 برای لوله های حرارتی
DIN 1626 & 2460 برای خطوط لوله انتقال آب
DIN 17120 برای لوله های ساختمانی
DIN 30670 برای پوشش پلی اتیلن
API RP 5L2 برای آستر رزینی اپوکسی


لوله های درز جوش مستقیم و لوله های درزجوش اسپیرال دو روش عمده در تولید لوله های درزدار محسوب می شوند. با توسعه فناوری طراحی و تولید لوله درزجوش اسپیرال امروزه لوله های قطور درزجوش اسپیرال به صورت اقتصادی تولید می شوند. بنابراین گسترش تحقیقات بر روی لوله های درزجوش اسپیرال امری بدیهی است.


معرفی لوله درزجوش اسپیرال

لوله درز جوش اسپیرال برای نخستین بار در سال ۱۸۷۷ تولید شد. این لوله ها معمولا دارای قطری بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی متر و ضخامت دیواره حدودا ۹ تا ۲۵ میلی متر هستند. طول آن ها ۸ تا حدود ۵۰ متر است. لوله های درزجوش اسپیرال در خطوط انتقال سیالاتی مانند نفت، گاز و آب و همچنین مصارف ساختمانی مانند تاسیس پل ها، ستون ها و دیگر سازه های لوله ای استفاده می شوند.


مراحل تولید لوله درزجوش اسپیرال به صورت باز کردن کلاف، صاف کردن و موج گیری ورق، اتصال ابتدای کلاف به انتهای کلاف قبلی، اصلاح لبه های ورق، عملیات تغییر شکل ورق، جوشکاری اتوماتیک داخل و سپس خارج لوله به روش جوشکاری زیر پودری، برش طولی با روش اکسی استیلن یا پلاسما با طول مشخص ، تمیزکاری فلاکس و پودر سرباره، بازرسی چشمی درزجوش ، بازرسی جوش به روش فلوئورسانس ، تست آلتراسونیک، پخ زدن سر و ته لوله جهت جوشکاری در سایت، تست هایدروتست و رادیوگرافی درزجوش می باشد.


جوشکاری لوله درزجوش اسپیرال معمولا در ماشین شکل دهی پایان می یابد. برای دست یابی به کیفیت جوش بهتر، رایج است که لبه های ورق بلافاصله پس از شکل دهی به وسیله جوش تک جوش داده می شوند سپس لوله به طول مورد نظر بریده و جوشکاری به وسیله جوشکاری زیر پودری نهایی می شود. این روش تولید، روش تولید دو مرحله ای نامیده می شود.


مزایا و معایب لوله درزجوش اسپیرال نسبت به لوله درزجوش مستقیم

هزینه تولید لوله های درزجوش اسپیرال در مقایسه با لوله های درزجوش مستقیم پایین تر است چراکه ورق های عریض ماده اولیه در تولید لوله های درزجوش مستقیم هستند. این ورق ها اغلب در طول ۱۲ متر و عرضی که حداقل محیط لوله را تامین کند تولید و به بازار عرضه می شوند. فرایند تولید این ورق ها پیوسته نبوده و پرهزینه است. خواص ورق تولیدی نیز در مقایسه با ورق هایی که به روش معمول نورد تولید می شوند پایین تر است. محصول نورد ورقی با عرض کمتر که زین پس نوار ورق نامیده می شوند و معمولا به صورت کلاف به بازار عرضه می شود است.

طول این محصول را در مقایسه با طول ورق عریض می توان نامحدود تلقی کرد. نوار ورق ماده اولیه در تولید لوله های درزجوش اسپیرال است. بنابراین در تولید لوله های درزجوش اسپیرال از ماده کیفی تر و ارزان تر بهره برده می شود. ضمن آنکه فرایند تولید لوله های درز جوش اسپیرال نیز پیوسته است که خود کاهش هزینه تولید را به همراه دارد. همچنین در تولید لوله های درزجوش اسپیرال برخلاف لوله های درز جوش مستقیم نیاز به تجهیزات خیلی سنگین مانند پرس های بزرگ و همچنین دستگاه های عظیم مربوط به انبساط سرد نیست در حالی که لوله های درزجوش اسپیرال در محدوده وسیعی از قطر و ضخامت قابل تولید می باشند و محدودیتی در انتخاب عرض ورق خام وجود ندارد چراکه قطر نهایی تابع زاویه ورودی و عرض ورق خام می باشد.

لوله های اسپیرال نسبت به رشد ترک ها رفتار بهتری دارند زیرا چقرمگی این لوله ها در جهت محیطی بیشتر است. لذا مقاومت لوله های اسپیرال در برابر شکست بالاتر است. به عبارت دیگر شکست ترد و رشد ترک در لوله های اسپیرال به سختی اتفاق می افتد و لذا کمتر با خطر ترکیدگی لوله ها مواجهیم.

 

ویژگی های  لوله :

لوله های فولادی تولیدی شرکت فولاد مهر سهند دارای تنوع، قابلیت فرم پذیری، جوش پذیری، مقاومت بالا و از دقت ابعادی و کیفیت سطحی بالایی برخودار است.

کابرد های لوله :  از جمله کاربردهای لوله های فولادی می توان به ساخت دوچرخه، موتورسیکلت، آبرسانی بین شهری، برون شهری و... اشاره کرد

پروفیل های قوطی مربع,پروفیل های قوطی مستطیل,پروفیل های درب و پنجره,پروفیل چهارچوب فلزی,پروفیل های زد سوله (Z),پروفیل های تقویتی گالوانیزه,ورق شیت,انواع لوله,لوله فولادی,لوله های فولادی,پروفیل ها و مقاطع سفارشی,پروفیل های فرم دار صنعتی,لوله های صنعتی و جدار چاهی,پروفیل های قوطی ستونی,مفتول,سیم مفتول,توری مش,ناودانی,نبشی,تسمه فولادی,لوله اسپیرال

تمامی حقوق این سایت برای شرکت فولاد مهر سهند محفوظ می باشد © 1393