فرم کلی
محاسبه وزن لوله و پروفيل
  1. اندازه اسمي قطر لوله (D)
  2. ضخامت (T)
  3. وزن محاسبه شده:
 
پرینت

تیرآهن، کاربرد و مزایای استفاده از آن

. ارسال شده در مقالات شرکت. بازدید: 861

تیر آهن :
یکی از اساسی ترین پروفیل های ساختمانی تیر آهن می باشد که در بسیاری از پروژه های ساختمانی از این قطعه استفاده می کنند. یکی از وظایف اصلی که تیر آهن بر عهده دارد این است که تمامی تنش های حاصل از نیروی لنگری و برشی را تحمل کند.

شما اگر متوجه شده باشید در بسیاری از ساختمان ها اولین چیزی که مشاهده می کنید تیر آهن می باشد چرا که برای ساخت یک ساختمان تنها چیزی که در ابتدا بسیار اهمیت دارد این قطعه می باشد، در واقع باید بدانید شالوده اصلی و مهم بنای ساختمان این تیرآهن فولادی به شمار می رود. برای اینکه با فرآیند های تولید آن آشنایی بیشتری داشته باشید اطلاعات بیشتری را در این مورد بیان می کنیم.

تیرآهن1


فرآیند تولید تیر آهن :
تیر آهن هایی که بال پهن هستند به روش نورد گرم تولید می شوند و در واقع باید بدانید یکی از متداول ترین روش هایی که برای شکل دهی فلزات مورد استفاده قرار می گیرد نورد گرم می باشد. فرآیند تولید آن به صورت می باشد که، در ابتدا شمش فولادي از نوع شمشه که نام دیگر آن بلوم می باشد را با مقطع و طول مشخص در درون كوره هاي حرارتي نورد می ریزند و پس از اینکه به درجه حرارت مورد نظر می رسد و از قفسه های نورد ابتدایی که همان مجموعه غلتک ها  می باشد عبور می کند، مقطع آن را کاهش می دهند  در این حین طول آن را افزایش می دهند.

تیر آهن
 نهایتاً بعد از اینکه از قفسه های نورد میانی و پایانی عبور می کند به شکل تیر آهن تبدیل می شود و سپس آن را طول های مورد نظر برش می دهند و آنها  را بسته بندی می کنند. تیر آهن یکی از پروفیل های شناخته شده ای می باشد که از آلیاژهای مختلف فولادی ساخته می شود و هر یک از این آلیاژها ویژگی های متفاوتی دارند. از این محصول به طور بسیار گسترده ای در ساخت ساختمان ها استفاده می‌شود به طوری که باید بدانید ساختمان‌های اسکلت فلزی بدون این پروفیل مهم و اساسی هیچ گونه وجود خارجی نخواهند داشت. یکی از مهمترین وظایف اصلی این نوع از پروفیل در سازه‌ها این است که، بار وارده بر ساختمان را تحمل و انتقل می دهد.


 همچنین از این محصول برای طراحی ستون ها، و تیرها استفاده می کنند که در واقع بهترین گزینه برای این کار می باشد. این پروفیل از دو بخش اساسی یعنی بال و جان تشکیل شده می شود، بخش اصلی و میانی آن را  را جان تیر آهن و به لبه‌ها و کناره‌های آن بال می‌گویند. استفاده بسیار زیاد از این محصول موجب شده است که یکی از عوامل تعیین کننده در قیمت تمام شده ساختمان ها به شمار روند.


به طور کلی باید بدانید که تیر آهن در انواع گوناگونی تولید می شود و هر یک از آنها ویژگی های متفاوتی دارند، برای اینکه با انواع آن آشنایی بیشتری داشته باشید در ادامه توضیحاتی را ارائه می دهیم.


انواع تیر آهن :

تیرآهن


همانطوری که بیان کردیم تیر آهن به انواع گوناگونی تقسیم می شود و هریک از آنها ویژگی های متفاوتی دارند و همچنین کاربرد آنها هم متفاوت می باشد. انواع این پروفیل عبارت است از :
1. IPE :
تیر آهن IPE را به عنوان یکی از معمولی ترین انواع این پروفیل می شناسند. که از نظر شکل ظاهری این پروفیل شبیه حرف انگلیسی I می باشد. شیوه‌ تولید کردن آن مطابق با استانداردهای اروپا می باشد و اصول تولید آن به خوبی رعایت می شود. بال این نوع از پروفیل ضخامت ثابتی دارد، به‌عبارتی باید بدانید که ضخامت بال‌های ابتدایی و انتهایی آن بسیار یکسان می باشد. سازه‌هایی که در کشور ایران ساخته می‌شود و مهندسین ایرانی آن را طراحی می کنند، به طور معمول  براساس استانداردهای اروپایی هستند، و همین امر موجب شده است تا این نوع از پروفیل در بین بسیاری از مشتریان محبوبیت خاصی داشته باشد.
2. INP :
این نوع از تیر آهن شبیه شکل I می باشد و به طور کامل بر اساس استانداردهای چین و روسیه تولید می شود. تفاوتی که این نوع با نوع قبلی که بیان کردیم دارد این است که ضخامت بال آنها با یکدیگر متفاوت می باشد. یکی از نکاتی که در مورد این  دو نوع از تیر آهن که معرفی کردیم باید بدانید این است که هر دوی آنها در کشور ایران تولید می شوند ولی به کشورهای دیگر هم صادر می گردند، که این موضوع یکی از افتخارات کشور ایران به شمار می رود.

تیرآهن.jpg 2

تیر آهن
این دو نوع پروفیل شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند و بسیاری از افراد زمانی که آنها را خریداری کرده اند تفاوت آنها را متوجه شده اند، چرا که در هنگام خرید به قدری این دو شبیه به یکدیگر بوده اند که متوجه نشده اند.

زمانی که تیر آهن را در محل تخلیه می کنند و یا حتی بعد از اینکه ساخت  ساختمان شروع می شود و  بخش عمده‌ای از ساختمان بنا شده است، بسیاری از افراد متوجه شده‌اند که تیر آهن مورد استفاده آنها اشتباه می باشد. بر این اساس توصیه می گرد در تشخیص این پروفیل بسیار باید دقت داشته باشید و از کسانی که در این زمینه تخصص لازم را دارند کمک بگیرید.


3.  IPB بال پهن :
تیر آهن هایی که بال پهن و یا هاش هستند از جمله یکی از بهترین زیر شاخه‌های این پروفیل به شمار می روند.  مدل بال پهن این پروفیل به صورت سبک، سنگین و فوق العاده سنگین می باشد که نشانه و علامت اختصاری آنها بر روی خودشان حک شده است. طول بال های این پروفیل نسبت به دیگر پروفیل ها بسیار پهن تر است و به همین دلیل به آنها بال پهن می گویند.


استفاده کردن از هریک و انواع این تیر آهن ها مزیت های بسیاری دارد که در ادامه برخی از مزیت های استفاده از آن را بیان می کنیم تا آشنایی بیشتری با آنها داشته باشید.

مزایای استفاده کردن از تیر آهن :
همانطوری که بیان کردیم و متوجه شدید تیر آهن فولادی انواع گوناگونی دارد و هر کی از آنها برای ساختمان های جداگانه ای مورد استفاده می گیرند، اینکه کدام یک از آنها برای چه ساختمانی باید استفاده شوند توسط کسانی که در این زمینه تخصص دارند مشخص می شود. ولی باید بدانید این پروفیل از آنجایی که یکی از مهمترین پروفیل های اساسی بنای ساختمان به شمار می رود مزیت های بسیاری دارد که در ادامه برخی از آنها را بیان می کنیم.


1. در بسیاری از ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند از این پروفیل به طور گسترده ای استفاده می شود، چرا که ساخت آین پروفیل سفارشی می باشد و شما هر اندازه ای که مایل باشید را می توانید سفارش دهید، بیاری از کسانی که در زمینه ساخت برج فعالیت می کنند در ابتدا برای ساخت ساختمان خود تیر آهن آن را تهیه می نمایند. تولید این پروفیل در هر اندازه ای که ساختمان سازان بخواهند انجام می شود و بسیاری از ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند به همین دلیل در ابتدا از این پروفیل استفاده می کنند.
2. اجرا کردن و نصب آن سرعت بسیار بالایی دارد، البته باید دقت داشته باشید که برای نصب آن از کسانی که در این زمینه تخصص ویژه ای دارند کمک بگیرید. آنها از آنجایی که تجربه زیادی در نصب تیر آهن های متنوع دارند به خوبی می توانند به شما در این زمینه کمک کنند.
3. یکی از مهمترین مزیت هایی که این نوع پروفیل دارد و بسیاری از افراد از این ویژگی آن رضایت بیش از حدی دارند این است که این قطعات به صورت پیش ساخته هستند و در کارخانه تولید می شوند. یعنی شما اگر قصد بنای ساختمان داشته باشید بدون اینکه سفارش دهید آنها را می توانید تهیه کنید، البته برخی از افرادی که ساختمان های ویژه و خاصی را می خواهند بنا کنند باید سفارش خود را ثبت نمایند، ولی باید بدانید ساخت این پروفیل ها برای کارخانه ها دشواری ندارد و آنها سریعا انواع آن را تولید می کنند.
4. بسیاری از افراد بر این بارو اشتباه هستند که چندین تیر آهن را نمی توان به یکدیگر متصل نمود، در صورتی که باید بدانید این قطعات به راحتی به یکدیگر متصل می شوند و هیچ مشکلی در نصب آنها وجود ندارد، چرا که بسیاری از افرادی که در این زمینه تخصص دارند از آنجایی که تجربه زیادی برای این کار دارند به خوبی می توانند آنها را به یکدیگر متصل کنند. یکی از بهترین مزیت های نصب این پروفیل ها به یکدیگر برای ساختمان هایی می باشد که ارتفاع زیادی دارند.
5. یکی دیگر از بهترین مزیت هایی که تیر آهن دارد و بسیاری از افراد از این مزیت آن اطلاعی ندارند این است که، اگ بنای ساختمان شما تمام شده باشد، بر دیگر می توانید از این پروفیل استفاده کنید، استفاده کردن مجدد از این پروفیل بسیار آسان می باشد و توسط افرادی که در این زمینه تجربه دارند به راحتی انجام می شود.

تیرآهن.jpg 4


معایب استفاده کردن از تیر آهن :
همه ما به خوبی می دانیم استفاده کردن از تیر آهن فولادی یکی از ضروریات بنای ساختمان به شمار می رود و اگر این پروفیل وجود نداشته باشد در واقع نمی توانیم ساختمان را بنا کنیم. با این وجود استفاده کردن از این پروفیل معایبی هم دارد که این معایب چندان زیاد نیست و برای این معیاب بسیاری از افرادی که در ساخت و ساز مشغول هستند راه حل هایی را پیدا کرده اند. اما به طور کلی برای اینکه با معایب تیر آهن آشنایی بیشتری داشته باشید برخی از آنها را در ادامه معرفی می کنیم.


1. ضعف در دماهای بسیار زیاد :
ساختمان های فولادی زمانی که با افزایش دما مواجه شوند امکان دارد که مقاومت زیادی نداشته باشند، اگر دمای اسکلت اصلی ساختمان به 500 الی 600 درجه سانتی گراد برسد تعادل ساختمان به طور جدی به خطر می افتد. بر این اساس در برخی از مناطقی که سرما بیشتر است باید برای اسکلت ها فلزی ساختمان پوشش را تهیه کنید که بنای کلی ساختمان را با خطر مواجه نسازد.


2. فساد و خوردگی فولاد و فلز در برابر عوامل خارجی :

یکی دیگر از معایب استفاده کردن از تیر آهن های فلزی و فولادی این است که امکان دراد فلز آنها به وسیله عوامل خارجی خورده شود و به همین دلیل بعد از کدتی ابعاد آنها بسیار کمتر می گردد، در صورتی که ابعاد آنها کمتر شود مخارج نگهداری از آنها بسیار افزایش پیدا می کند.

برخی از مناطقی که با بیشتری عوامل خارجی مانند رطوبت مواجه می شوند باید پیش از اینکه بنای ساختمان خود را تکمیل کنند روی فلزهای خود پوششی را قرار بدهند که فلزهای آن خورده نشود. در مورد اینکه از این عواقب جلوگیری کنید می توانید از کسانی که در این زمینه مهارت های لازم را دارند کمک بگیرید، از آنجایی که آنها در زیونه نصب تیر آهن در بسیاری از مناطق تجربه دارند به خوبی می توانند شما را راهنمایی کنند.

3. جوش نامناسب :
در ساختمان هایی که فلزی و یا فولادی هستند اتصال قطعات مانند تیر آهن به همدیگر به وسیله جوش، پرچ، و یا پیچ صورت می گیرد. استفاده کردن از پیچ و مهره  برای اتصال قطعات به یکدیگر در بسیاری از کارخانه ها به عنوان یکی از بهترین،  اقتصادی ترین و فنی تری کار به شمار می رود. این روش در کشور ما برای ساختمان هایی که به صورت متداول ساخته می شود  انجام نمی شود و آنها را با جوش قطعات به یکدیگر متصل می کنند.

ولی از آنجایی که اتصال تیر آهن با جوش به علت عدم داشتن مهارت کافی جوشکاران، استفاده  کردن آنها از ماشین آلات قدیمی، عدم کنترل توسط مهندس ناظر،گران بودن هزینه آزمایش جوش و بسیاری از موارد دیگر یکی از بزرگترین ضعف های اتصال آن به شمار می رود شاید به عنوان یکی از ایرادهای آن شناخته شود.

به طور کلی باید بدانید برای اتصال و نصب تیر آهن از کسانی که در این زمینه تخصص ویژه ای دارند کمک بگیرید، آنها از آنجایی که تجربه بسیاری در نصب این پروفیل دارند در مورد معایب آن هم اطلاعات بسیاری دارند و به خوبی می دانند برای از بین بردن این مشکلات باید چه روش هایی را به کار گیرند.

تمامی حقوق این سایت برای شرکت فولاد مهر سهند محفوظ می باشد © 1393