فرم کلی
محاسبه وزن لوله و پروفيل
  1. اندازه اسمي قطر لوله (D)
  2. ضخامت (T)
  3. وزن محاسبه شده:
 
پرینت

میلگرد و دانستنی های کاربردی درباره انواع میلگرد ها

. ارسال شده در مقالات شرکت. بازدید: 1007

مشخصات مکانیکی میلگرد ها
در هر کشور بنا به استانداردهای آن کشور اقدام به تولید میلگرد می شود. در کشور ایران نیز با توجه به استاندار های کشور تولید میلگرد بسیار شبیه به استاندارهای کشور روسیه انجام می گیرد.

میلگرد4


میلگرد صاف: این نوع برای آهنگری و جوشکاری مناسب بوده و برای تغییر شکل مورد مصرف قرار می گیرد. این نوع به میلگرد داکتیل نیز نامیده می شود.
میلگرد سخت با آج ساده: به این نوع نیمه سخت و نیمه نرم نیز اطلاق می شود. بیشتر برای خاموت زنی مورد مصرف قرار می گیرد. سعی کنید برای جوشکاری از این نوع استفاده نکنید.
میلگرد های سخت با آج پیچیده: این نوع میلگرد خشک نامیده می شود. زوایای تند بر روی آن هنگام آهنگری امکان پذیر نیست.  نباید بر روی آن جوشکاری نمود.
میلگرد آجدار پیچیده: آج در این نوع به صورت دوک است. بیشتر به نام آجدار مرکب خوانده می شود. در بیشتر سازه ها به جز موارد اندکی مورد استفاده قرار می گیرد.

میلگرد
خواص مکانیکی میلگرد ها
تنش تسلیم: حداکثر مقدار نیرویی که به میلگرد ها وارد می شود و آن را دچار تغییر نمی کند. اگر مقدار نیرو زیاد شود میلگرد باز هم به شکل اول خود باز نمی گردد و همیشه به همان شکل باقی می ماند. به حالت شکل پذیری خاصیت الاستیکه و خاصیت بر گشت ناپذیری خاصیت پلاستیک گفته می شود. در طراحی باید ملاک  انتخاب میلگرد را مقدار تنش تسلیم میلگرد قرار داد.

برای همین است که هنگام نامگذاری میلگرد از مقدار تنش تسلیم هم نام برده می شود. مثلا در میلگرد آج 340 ، حداقل تنش تسلیم برابر با 340 مگا پاسکال است.
مقاومت کششی: مقاومت کششی در میلگرد بیشترین نیرویی است که تحمل می کند تا شکسته شود. واحد آن نیز پوند بر اینچ مربع است.برای این که مقاومت کشش در میلگرد را افزایش دهند از عملیات های مخصوصی مانند: آلیاژ کاری، سرد کاری، حرارتی استفاده می کنند. برای این مقاومت نام های دیگری مانند: استحکام کششی، تاو کششی استفاده می شود. در تست کشش و ازدیاد طول نسبی میلگرد، مقدار انعطاف پذیر بودن یا شکننده بودن میلگرد ها مشخص می شود.

میلگرد2

انواع میلگرد
کاربرد انواع میلگرد

از میلگردها به عناوین مختلفی در اعضای بتن مسلح استفاده می شود. برای این کار باید در طراحی سازه ها محل دقیق میلگرد ها ترسیم شود.

میلگرد های راستا: از این نوع برای زیاد نمودن مقاومت کششی بتن استفاده می شود.
میلگرد خاموت: برای این که میلگردهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی بیرون زده نشوند و برای این که ترک ها در بتن گسترش پیدا نکنند از میلگرد خاموت استفاده می شود.
میلگرد سنجاقک: از این نوع میلگرد برای تقویت مقاومت برشی خاموت ها و اتصال کامل بین میلگردها ی طولی و خاموت ها استفاده می شود.
میلگرد خرک: برای قرار دادن دو شبکه متوالی به صورت افقی با فاصله های مشخص در داخل قاب از این نوع میلگرد ها استفاده می شود. از این نوع بیشتر برای کف و فوندانسیون استفاده می شود.
میلگرد رکابی: برای این که دو امتداد آرماتورهای طولی و عمودی در یک راستا قرار بگیرند از این نوع میلگرد ها در بتن ریزی دیوارها و دال ها و یا بین دو سفره آرماتور استفاده می شود.
میلگرد ادکا: برای تحمل نیروهای برشی در بتن و همچنین در لنگرهای منفی در تکیه گاه ها ی تیر از این نوع میلگرد استفاده می شود.

میلگرد1

نحوه شناسایی میلگردهای تولید شده
 میلگرد ها طی فرایند نورد گرم و با استفاده از انواع گوناگونی از فولاد تولید می شود. میلگرد ها را اغلب از فولاد نو می سازند. اما در بعضی از مواقع هم ممکن است از ضایعات آهن برای این کار استفاده شود. برای شناسایی دقیق نوع میلگرد بر روی هر کدام از انواع آن حروف مشخصه ای وجود دارد که توانایی شناسایی نوع میلگرد را به شما خواهد داد.

شناسایی میلگرد
این علایم استانداردهایی است که کشور آمریکا برای این کار تعیین نموده است.
حرف ان لاتین به این معنا است که میلگرد از فولاد نو ساخته شده است و حرف دبلیو لاتین نیز به این معنا است که میلگرد ها از فولاد ریخته گری شده ساخته شده است.

شناسه درجه میلگرد ها در سیستم خارجی 60 تا 75 است. اما در سیستم متریک این اندازه 420 تا 520 است. این شناسه نیز استحکام میلگرد را بیان می کند.
بر روی میلگرد نشان اختصاری شرکت و حرف اول نام آن حک می شود.

میلگردهایی که استحکام پایینی دارند با سه نشانه که نورد مورد استفاده در ساخت، اندازه میلگرد و نوع فولاد مصرفی است شناسایی می شوند.  برای شناسایی میلگرد های فولادی که با استحکام بالا تولید شده اند  از خطوطی به شکل ممتد استفاده می شود. دو خط ممتد نشانه میلگرد تحت نورد 75000 پوند بر اینچ مربع است و یک خط نشانه میلگرد با تحت نورد 60000 پوند بر اینچ مربع است.

میلگرد
 در چه مواردی از میلگرد ها استفاده می شود
دیواره هایی از جنس ملات و یا سازه های از جنس سنگ دارای مشخصاتی مانند بتن هستند. این نوع سازه ها در برابر تنش های کشش مقاومت بسیار کمی از خود نشان داده و تحمل کمی دارند.

بعضی از قطعه های استاندارد سنگی مانند آجر و یا بلوک دارای حفره هایی هستند که برای ایجاد کشش مناسب و مقاوم نمودن آن ها در این حفره ها از میلگرد ها استفاده می شود. برای بالا بردن سطح کشش در بتن از فولاد استفاده می شود. برای همین است که میلگردها را بیشتر از جنس فولاد تولید می کنند.
ضریب انبساط بتن و فولاد نیز بسیار نزدیک به هم است برای مانع شدن از بروز تنش های اضافی در درون ساختار بتن که در شرایط مختلف دمایی صورت می گیرد و باعث تخریب زودهنگام بتن می شود از میلگرد ها در داخل این سازه های بتنی استفاده می شود.

استفاده از انواع میلگرد
 میلگرد آلیاژی شده و ترمکس چیست
تولید میلگرد ها در هر کشور بنا بر شرایط اقلیمی آن کشور انجام می پذیرد و به طور مشخصی فرآیند به پارامترهای خاصی تحت کنترل قرار دارد.
کشور ژاپن کشوری زلزله خیز . است. برای همین است که استاندارد ملی در این کشور آنالیز شیمیایی را متناسب با فرآیند تولید به روش آیاژی تعریف می کند. در این استاندارد هیچ گونه اشاره ای به روش تولید میلگرد به روش حرارتی وجود ندارد و مصرف این نوع ترمکس در کشور ژاپن توصیه نمی شود.

در کشورهای اروپایی که مانند کشور ژاپن زلزله خیز نیست و جزء کشورهای امن به حساب می آیند. روش تولید میلگرد به صورت ترمکس یا حرارتی است. و آنالیز شیمیایی را متناسب با فرآیند تولید میلگرد ها با روش ترمکس در نظر می گیرند.
اما در کشور ایران استاندارد برگرفته از چندین استاندارد دیگر است. و تولید میلگرد ها به هر دو صورت حرارتی و آلیاژی انجام می شود. اما به خاطر ضریب ایمنی بیشتر در استاندارد به صراحت به تولید کنندگان دستور داده شده تا مصرف کننده را از لحاظ فرآیند تولید میلگرد آگاه کنند.

در این صورت بر روی پلاکی که به میلگرد ها متصل می شود علامت ایی دال به مفهوم تولید به روش ترمکس است. در این نوع سطح مقطع هر میلگرد به رنگ مشخصی رنگ آمیزی شده و در گواهینامه آن نیز فرآیند تولید به روش خنک کاری و برگشت تحت کنترل درج شده است.
توجه نمایید که طبق استاندارد ملی ایران بر روی این نوع میلگرد ها نمی توان عملیات جوشکاری انجام داد.

در تولید میلگرد ها به روش آلیاژی، فولاد مورد نظر را از طریق اضافه نمودن فروآلیاژها می سازند و شمش تولید شده را در فرآیند نورد به شکل میلگرد در می آورند. این میلگردها در دمای محیط باقی مانده تا خنک شوند. در این روش آرماتور تولید شده از سطح داخلی تا سطح خارجی دارای خواص مکانیکی و شیمیایی یکسانی است. این نوع میلگرد در هنگام زلزله و فشار مقاومت یکنواخت و مناسبی از خود نشان می دهد.

در تولید میلگرد به روش ترمکس، شمش فولاد مورد نظر دارای کلاس آنالیز شیمیایی پایین تری است و برای رسیدن به مقاومت مورد نظر بر طبق استاندارد میلگرد تولید شده را که دمای بالایی دارد از داخل لوله هی آب عبور داده و این کار سبب می شود که سطح خارجی آن به یکباره خنک شود. در این روش سطح میلگرد تا حد معینی دارای مقاومت بالاتر و سطح داخلی آن دارای مقاومت پایین تری است.

برای همین است که این نوع میلگرد ها در سازه هایی که تحت فشار و مناطق زلزله خیز  است مورد استفاده قرار نمی گیرند و یا در محاسبات آن دقت بیشتری برای نحوه به کارگیری آن می شود.
توجه کنید که قیمت میلگرد های ترمکسی از نوع آلیاژی پایین تر است.

میلگرد آلیاژی
انواع استاندارد میلگرد ها
 میلگرد ها بر اساس استاندارد دنیا بر 6 نوع مختلف تولید می شوند. هر کدام از این نوع میلگردها دارای خواص و ویژگی های خاصی است که به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

میلگرد اروپایی
این نوع قیمت کمتری نسبت به انواع دیگر دارد و در تولید آن از منگنز استفاده شده است. قدرت خم شوندگی بسیار پایینی نسبت به انواع دیگر داشته و در مناطق زلزله خیز و پروژه های ساختار درست استفاده از این نوع اصلا توصیه نمی شود.

میلگرد های فولاد کربن
این نوع میلگرد ها که به میلگرد سیاه معروف است در بسیاری از پروژه ها قابل استفاده است. از معایب بزرگ این نوع می توان به زنگ زدن آن اشاره کرد. هنگامی که این نوع زنگ بزند بتن اطراف آن ترک خورده و می شکند. برای همین است که در محیط های مرطوب  باید به انتخاب های دیگری اندیشید. اما با توجه به قیمت این نوع میلگرد استحکام بالایی دارد و مقاومت کششی آن بسیار مطلوب است.


میلگرد روکش اپوکسی
این نوع میلگرد همان میلگرد سیاه است با این تفاوت که با اپوکسی روکش شده است. برای همین است که 70 تا 1700 برابر بیشتر نسبت به میلگرد سیاه مقاومت دارد.

میلگرد گالوانیزه
این نوع چیزی حدود 40 برابر بیشتر از میلگرد سیاه در برابر زنگ زدگی از خود مقاومت نشان می دهد. اما روکش این نوع نسبت به روکش اپوکسی سخت تر و آسیب ناپذیر تر است. برای همین است که قیمت آن نیز بیشتر است. قیمت میلگرد های گالوانیزه نسبت به میلگرد اپوکسی 40 برابر بیشتر است.

میلگرد فایبر گلاس
فایبر گلاس ترکیب شبیه به فیبر کربن است. برای همین است که این نوع نیز در برابر خم شوندگی مقاوم است. در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم است و زنگ نمی زند. این نوع یک میله تقویت بتن بسیار عالی است. قیمت میلگرد فایبر گلاس در هر نیم کیلو 10 برابر بیشتر از میلگرد اپوکسی است. وزن این نوع میلگرد بسیار سبک است. برای همین اگر از این نوع به جای میلگردهای دیگر استفاده شود به علت میزان طول قیمت آن نیز تقریبا دو برابر می شود.

فولاد استنلس
این نوع گران قیمت ترین نوع میلگرد ها است. یعنی چیزی حدود 8 برابر قیمت میلگرد اپوکسی. برای به کارگیری در سازه ها بهترین نوع میلگرد ها است. اما فراموش نکنید که استفاد از این نوع میلگرد فقط در شرایط خاص امکان پذیر است. اما بعضی از افراد بنا به دلایلی از این نوع استفاده می کنند. این نوع 1500 برابر بیشتر از میلگرد سیاه به زنگ زدگی و آسیب مقاوم است.

استاندارد های میلگرد
انواع میلگرد ها بر اساس استانداردهای قدیمی
میلگرد آ یک
میلگرد آ دو
میلگرد آ سه
 میل گرد آ چهار
انواع میلگرد بر اساس استانداردهای جدید
میلگرد ساده 240( میلگرد ساده)
میلگرد آجدار 340 ( میلگرد آج دار مارپیچ)
میلگرد آج دار 400 ( میلگرد آجدار جناقی)
میلگرد آج دار 500  ( میلگرد آجدار مرکب)

 اگر امروزه نام میلگرد آ دو را بشنوید باید بدانید که همان میلگرد آج 340 است. و منظور از میلگرد آ سه همان میلگرد آج 400 است. به یاد داشته باشید که فقط نام های آن ها باقی مانده است و استاندارد آنها کاملا متفاوت است.

قیمت میلگرد ها در بازار
میلگرد ها بر اساس موارد بسیاری قیمت گذاری می شود. این موارد  می تواند نوع آن، سایز آن و شرکت تولید کننده آن و.. باشد.   همینطور قیمت میلگرد در کشور بر اساس نوسانات بازار ارز و ارز میلگرد هر روز با روز قبل متفاوت است. برای اطلاع از قیمت میلگرد در بازار می توانید به سایت ما مراجعه و با مشاوران ما در این زمینه مشورت نمایید. این شرکت میلگرد های  با کیفیت بسیار بالا و با قیمت بسیار مناسب برای شما مصرف کنندگان عزیز را تولید و در اختیار شما قرار میدهد. برای اطلاع کافی است که تماس بگیرید. کارشناسان ما در این سایت آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.

قیمت میلگرد ها

تمامی حقوق این سایت برای شرکت فولاد مهر سهند محفوظ می باشد © 1393