فرم کلی
محاسبه وزن لوله و پروفيل
  1. اندازه اسمي قطر لوله (D)
  2. ضخامت (T)
  3. وزن محاسبه شده:
 
پرینت

تعریف میلگرد

. ارسال شده در مقالات شرکت. بازدید: 899

تعریف میلگرد ها
میلگرد ها محصولی فولادی است که برای بالا بردن استحکام سازه ها در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. شاید این پرسش برای شما پیش آمده باشد که بتن خود سازه ای مستحکم است  برای چه نیاز به استفاده از میلگرد در آن است.

در پاسخ به این پرسش باید گفت اگر چه یک سازه بتنی دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر خرد شدن و ضربه دارد اما در برابر نیروهای کششی و چرخشی بتن هیچ استحکامی ندارد و سریعا خرد می شود. برای این که این ایراد را در سازه های بتنی از بین ببریم لازم است که از میلگرد در آن استفاده شود.

برای این که میلگرد درگیری بهتری با بتن ایجاد کند و از شکستگی بتن در طولانی مدت کاسته شود. میلگرد ها را به صورت آجدار تولید و مورد استفاده قرار می دهند. دارا بودن آج به درگیری میلگرد با بتن کمک کرده و کشش بتن را بیشتر می کند.  
برای همین استفاده از میلگرد ها است که هنگام وقوع زلزله ساختمان های بتنی دوام آورده و امنیت ساکنان را تامین می کنند. زیرا مانع از ترک خوردگی و شکستگی در صفحات افقی بتن می شود. در این زمان است که کاربرد میلگرد مشخص می شود و ضرورت استفاده از آن بر همه عیان می گردد.

میلگرد6
 
میلگرد
از چه زمانی استفاده از میلگرد ها درصنعت ساختمان شروع شد
در قرن هجده میلادی فردی به نام جوزف لوئیس برای اولین بار اقدام به استفاده از میله های نازکی در بتن نمود. این میله ها مقاومت بتن را تا حد زیادی افزایش دادند و باعث شد که سازه ی این شخص با مقاومت بالا در برابر نیروهای کششی و فشاری ساخته شود.

 بعد از این تاریخ استفاده از میلگرد ها در ساختمان سازی ها بیشتر شد و بیشتر شرکت های ساختمانی تصمیم به استفاده از این میله ها گرفتند. اما استانداری برای تهیه این میله ها وجود نداشت. در اواخر سال های قرن هجده اولین سیستم تولید استاندارد برای میلگرد ارائه شد. اما در قرن نوزده بود که این فرایند مورد محبویت شرکت های ساخت وساز قرار گرفت و تصمیم به استفاده از این استاندارد گرفته شد. سال ها طول کشید تا این فرایند تکمیل و بهبود یافت. تا سر انجام به استانداردهای فعلی انجامید.

در کشورهای مختلف استانداردهای مختلفی برای تولید میلگرد ها وجود دارد. که هر نوع استانداردی نیز طبقه بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولادها را دارا می باشد.
در کشور ایران سهم زیادی از تولید فولادهای آرماتور که در کارخانجات ذوب آهن تولید می شود با استانداردهای روسی مطابقت دارد. قطر انواع میلگرد در کارخانجات مختلف متفاوت است. اما در سیستم روسی این قطر به 40 میلیمتر می رسد.
 
صنعت ساختمان و میلگرد
مشخصات مکانیکی انواع میلگرد ها
دسته بندی که در ایران موجود است بر حسب استاندارد روسی است که بیشتر با مشخصه های فولاد معمولی تولید و مصرف می شوند.
میلگرد نرم بدون آج ( آ یک): این نوع بیشتر برای آهنگری و تغییر شکل و همینطور جوشکاری مناسب است. این نوع به نام میلگرد داکتیل معرف است.


میلگرد نیمه سخت با آج ساده ( آ دو): این نوع به میلگرد خشک ترد یا نیمه نرم شهرت دارد. به صورت آجدار تولید می شود. این آج به صورت فنری شکل است. مورد کاربرد این نوع میلگرد برای عملیات ساختمانی به خصوص خاموت زنی مناسب است. اگر مجبور به جوشکاری بر روی آن شوید این کار امکان پذیر است اما توصیه نمی شود.


میلگرد سخت با آج پیچیده ( آ سه):  این نوع از میلگرد ها به میلگرد خشک معروف است. بیشتر برای عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی کاربرد دارد. نوع آن به صورت آجدار یا آج جناقی  تولید می شود. اگر برای آهنگری مصرف شود نباید بر روی آن  زوایای تند کار شود زیرا مناسب این کار نیست. به هیچ عنوان برای امور جوشکاری مورد مصرف قرار نگیرد.

میلگرد سخت با آج پیچیده ( آ چهار):این نوع میلگرد داری آجی به شکل دوک است. و طبق استاندارد ایران به نام آجدار مرکب خوانده می شود. نام های دیگر این نوع میلگرد آج500 و آج520 است.
 از موارد کاربرد این نوع می توان به طراحی و ساخت همه نوع سازه ساختمانی  بتن آرمه اشاره کرد. البته از این نوع میلگرد در سازه های غیر ساختمانی نباید استفاده نمود. همچنین موارد عدم کاربرد آن نیز در دیوارهای برشی ویژه و قاب های خمشی ویژه است.
اگر سازه دارای شرایط زیر باشد می توان از این نوع میلگرد آج دار پیچیده در آن استفاده نمود.

-اگر میلگردآج های عرضی دوکی شکل در دو طرف آج طولی باشد.
-شکل پذیری در حد میلگرد آ سه داشته باشد. این شکل پذیری باید طوری باشد که ازدیاد طول نسبی آن در طولی معادل 5 برابر قطر و حداقل 16 در صد باشد.
-در هنگام تولید این نوع از شمش کربن بالا استفاده نشود. تولید آن به روش تکنولوژی ترمکس باشد و کربن آن هم حداکثر 5.0 باشد.
-باید کارخانه تولید کننده دارای نشان ملی استاندارد باشد و برای تولید میلگرد آج 500 و آج 520 گواهی استاندارد را کسب نموده باشد. حتما بر روی میلگرد های تولیدی این شرکت باید نشان و رده میلگرد حک شده باشد.

میلگرد5 

انواع میلگرد
چه تفاوتی میان میلگرد A2 و  A3 وجود دارد
همیشه توجه نمایید که هنگام مصرف میلگرد ها از نوع کاربری آن اطلاع کافی داشته باشید. مثلا باید بدانید که در طراحی پی از میلگرد طولی آ سه در میلگرد عرضی آدو استفاده می شود.
که هنگام به کار گیری میلگرد ها  از نوع آن مطلع شوید چند مورد برای شناسایی این نوع میلگردها وجود دارد. در میلگرد آ سه آج ها به صورت ضربدری هستند. اما در میلگرد آ دو این آج ها به صورت منفرد و تکی هستند. همچنین در این نوع میلگرد آج ها به طور موازی در کنار هم شکل گرفته اند اما در نوع آ سه آج ها به صورت هفت و هشت هستند.
 
مشخصات میلگرد
انواع میلگرد بر اساس استاندارد های جدید
میلگرد ساده240 ( میلگرد ساده)
میلگرد آجدار340 ( میلگرد آجدار مارپیچ) یا ( یکنواخت )
میلگرد آجدار350 (میلگرد آجدار مارپیچ) یا ( یکنواخت)
میلگرد آجدار400 ( میلگرد آجدار جناقی) یا ( یکنواخت)
میلگردآجدار420 ( میلگرد آجدار جناقی) یا یکنواخت)
میلگرد آجدار500 ( میلگرد آجدار مرکب)
میلگرد آجدار520 آمیلگرد آجدارمرکب)

امروزه همه میلگردها در بازار تابع چنین استانداردهایی هستند. در شنیدن نام میلگرد آ دو یعنی میلگرد آج340. و در شنیدن نام میلگرد آ سه یعنی همان میلگرد آج400. در این نوع میلگردها فقط نام ثابت است اما آنالیز و استاندارد متفاوت است.
برای این که این دو نوع میلگرد ها را از طریق آج های آن ها شناسایی کنید. باید گفته شود که در آج340 زاویه آجها 45 درجه و به صورت مارپیچ است. اما در آج400 زاویه آج ها 45 درجه است و اگر از روبه رو به میلگرد نگاه شود. آجها به صورت جناقی و هفت و هشت قرار گرفته اند.

انواع میلگرد ها
میلگرد ها در 6 نوع مختلف تولید می شود که بسیار رایج هستند. این 6 نوع هرکدام نقاط ضعف و قوتی دارند که به بررسی آنها میردازیم. این 6 نوع عبارتند از: اروپایی، فولاد کربن،  میلگرد با پوشش اپوکسی، گالوانیزه، فایبرگلاس، فولاد ضد زنگ.
میلگرد های  اروپایی: این نوع ویژگی مهم آن در جنس میلگرد اروپایی است. جنس آن به صورت عمده از منگنز ساخته شده و از مقاوم ترین نوع میلگرد با توجه به خاصیت خم شوندگی آن است. کار با میلگرد اروپایی بسیار راحت و ساده است. در مناطقی که زمین لرزه بسیار اتنفاق می افتد و نیاز به ساخت پروژه هایی با ساختار یکپارچه است از این نوع میلگرد استفاده نمی شود.

میلگرد ها با فولاد پر کربن: این نوع که به نام میلگرد سیاه نیر معروف است از پرکاربردترین و رایج ترین نوع میلگرد است که در اکثر پروژه ها به جز چند مورد استفاده می شود. اما این نوع دارای یک ضعف بزرگ است. میلگرد سیاه بسیار سریع دچار فرسایش می شود. هنگامیکه فرسایسش گسترش یافت ایجاد شکستگی در بتن و اطراف آن می کند. اگر در پروژه رطوبت و اشباع آب وجود داشته باشد بهتر است از میلگرد سیاه در آن استفاده نشود. اما با توجه به این که این نوع میلگرد دارای قدرت و استحکام کششی بالا است بهترین نوع میلگرد برای مصرف است که در دسترس موجود دارد.

 میلگرد گالوانیزه: این نوع میلگرد نسبت به نوع میلگرد سیاه دارای مقاومت 40 برابر بیشتر است. مقاومت این نوع در برابر خوردگی نیز بسیار بالا است. آسیب به پوشش سرامیک گالوانیزه آن بسیار سخت است و نسبت به میلگرد اپوکسی ارزش بیشتری دارد. برای همین است که این نوع میلگرد 40 در صد گران قیمت تر از نوع اپوکسی آن است.

میلگرد با پوشش اپوکسی: این نوع میلگرد همان میلگرد سیاه است که پوشش اپوکسی دارد. مقاومت این نوع هم مانند میلگرد سیاه است. اما به علت پوشش اپوکسی آن 70 تا 1700 برابر مقاوم تر است. اما نکته مهم در این نوع میلگرد آن است که پوشش اپوکسی در این نوع بسیار ظریف و شکننده است. در صورت آسیب دیدگی به سرعت نسبت به خوردگی واکنش نشان داده و مقاومت آن کم می شود.

میلگرد ها از جنس فیبر تقویت شده پلیمری یا میلگرد فایبر گلاس: این نوع بسیار شبیه به فیبر کربن است. در محل استفاده نباید این نوع میلگرد را خم نمود. اما فرسودگی در این نوع وجود ندارد. برای همین این نوع میلگرد برای تقوویت بتن بسیار عالی است. به علت همین امر هزینه آن نیز نسبت به میلگرد با پوشش اپوکسی ده برابر بیشتر است. این نوع میلگرد بسیار سبک تولید می شود برای همین است که در کاربردهای خطی و فقط در یک راستا هزینه آن دو برابر می شود.
 
خرید میلگرد

میلگرد فولادی ضد زنگ یا فولاد استنلس
این نوع گران قیمت ترین نوع میلگرد موجود در بازار است. و قیمتی حدود 8 برابر میلگرد با روکش اپوکسی دارد. قابلیت استفاده این نوع  در اکثر پروژه ها است. اما به علت گرانی به جز موارد خاص نمی توان از آن استفاده نمود. کسانی که استفاده از آن را بنا به هر دلیلی انجام می دهند باید بدانند که مقاومت این نوع میلگرد در برابر خوردگی 1500 برابر بیشتر از میلگرد سیاه است. مزیت استفاده از این نوع در این است که میلگرد فولادی ضد زنگ در برابر فرسایش و آسیب های وارد شده به بنا بسیار مقاوم بوده و می توان این نوع را در کارگاه ها خم نمود و مورد مصرف قرار داد.

نحوه نگهداری از میلگرد ها
در شرکت های ساخت و ساز باید هنگام خرید میلگرد ها نکاتی برای نگهداری آنها رعایت شود تا از آسیب دیدگی احتمالی در میلگرد ها جلوگیری شود.
بعد از دریافت توسط شرکت باید میلگرد ها بر روی پالت چوبی یا یک سطح بالای غیر فلزی نگهداری  شوند. انبار کردن میلگرد در شرایط بد باعث زنگ زدگی در اثر مرور زمان توسط آب های زیر زمینی می شود.

هنگام انبار کردن میلگرد بر روی این مکان ها باید بر روی آن ها از یک پوشش ضد آب استفاده شود.
حتما بر روی این پوشش و کناره های آن از بلوک های سنگین استفاده شود. این کار مانع از زنگ زدگی میلگرد ها در اثر مرور زمان شده و کارایی میلگرد ها در هنگام استفاده کم نمی شود.
 
نگهداری از میلگرد
موارد استفاده از میلگرد ها

از میلگرد می توان برای تقویت اولیه سازه استفاده نمود.
تقویت ثانویه با میلگرد هم به این صورت است که برای ایجاد دوام و هدف های معماری و همچنین زیاد نمودن مقاومت موضعی و کم نمودن ترک خوردگی و تنش هایی که در سازه به علت تغییر دما پیش می آید.
از میلگردهای فولادی برای تقویت سازه های بتنی و در بعضی از مواقع برای موضوعات حفاظتی استفاده می شود.
در بعضی از سازه های بتنی  حفره هایی وجود دارد که می توان در آن برای استحکام بتن از میلگرد استفاده نمود. برای محکم نمودن میلگرد در این محل ها از دوغاب و ملات استفاده می شود.

قیمت میلگرد ها
قیمت گذاری بر روی میلگرد ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع میلگرد، سایز آن، شرکت تولید کننده میلگرد و محل استفاده و... از مواردی است که بر قیمت میلگرد تاثیر گذار است. قیمت میلگرد ها بسته به شرایط کشور و ارز و ارزش آن هر روز تغییر می کند. برای اطلاع از نحوه قیمت میلگرد می توانید با مراجعه به سایت ما و یا تماس با کارشناسان این سایت از قیمت این محصول اطلاع حاصل نمایید. کارشناسان ما در این سایت آماده پاسخگویی به شما در این زمینه هستند.
 
قیمت میلگرد

تمامی حقوق این سایت برای شرکت فولاد مهر سهند محفوظ می باشد © 1393