فرم کلی
محاسبه وزن لوله و پروفيل
  1. اندازه اسمي قطر لوله (D)
  2. ضخامت (T)
  3. وزن محاسبه شده:
 
پرینت

انواع سیم مفتول و ویژگی های آنها

. ارسال شده در مقالات شرکت. بازدید: 3699

سیم مفتول از جمله پر کاربردترین ابزار در صنایع مختلف از جمله نجاری، صنایع دستی، امور فنی و ... می باشد. این ماده می تواند هم به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم در تولید محصولات دیگر به کار گرفته شود.

سیم مفتول تنها از یک رشته ایجاد شده است. این سیم ها بسیار نرم و قابل انعطاف هستند و در عین حال از مقاومت بالایی نیز برخوردار می باشند و از آنها به عنوان یکی از ابزار آلات مهم صنعتی یاد می شود. سیم مفتول به دو نوع سیم های فابریک و غیر فابریک تقسیم می شوند که نوع اول  از کشش و نازک شدن میل گرد بوجود می آید و نوع دوم از تسمه های فلزی بوجود آمده اند. به طور کلی سیم های مفتولی در انواع مختلفی وجود دارند.

در یک دسته بندی دیگر این سیم ها را به دو دسته ی مفتول سیاه و مفتول سفید تقسیم می کنند که در ادامه به آنها می پردازیم:  

سیم مفتول سیاه (مفتول آرماتور بندی): مفتول سیاه طی پروسه¬ی کشش و حرارت تحت دمای بیشتر از 900 درجه سانتی گراد ایجاد می شود و همین موضوع موجب منعطف و نرم بودن این نوع سیم می شود. سیم مفتول سیاه به صورت کلاف یا پیچیده در بازار عرضه می شود و به راحتی قابل حمل می باشد.

 

کاربرد سیم مفتول سیاه بر حسب سایز مفتول:

مفتول با سایز 1.5 میلی متر: در ساختمان سازی و انجام مراحل آرماتور بندی به کار می رود.
مفتول با سایز 2.5 میلی متر: در ساختمان سازی و انجام مراحل قالب بندی به کار می رود.
مفتول با سایز 3 و 4 میلی متر: عموما در صنایع کشاورزی، نجاری و ... به کار می رود.  

سیم مفتول سفید (مفتول گالوانیزه): هرگاه سیم مفتول سیاه تحت عمل گالوانیزاسیون قرار بگیرد و حرارت ببیند و پس از آن روکش دهی شود، مفتول سفید بوجود می آید. این محصول جزو محبوب ترین محصولات در صنایع مفتولی می باشد زیرا متریال اولیه برای بسیاری از صنایع دیگر به حساب می آید. مفتول سفید قیمت مناسبی دارد و در کاربرد های مختلفی مانند ساخت توری های حصاری، توری مرغی، سیم خاردار، توری مش، توری پرسی، توری جوشی، توری گابیون و ... به کار می رود. همچنین در تولیدات دیگری نظیر قفس حیوانات، خطوط انتقال قدرت، غربال گری، گل فروشی، سیم های آویز، کشاورزی و .... نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

روکشی که روی این مفتول قرار می گیرد از جنس فلز روی است. میزان نرمی و سختی این مفتول وابسته به مفتول سیاهی است که هسته ی اصلی کابل را تشکیل می دهد.

مفتول های گالوانیزه از دو نوع مفتول سیاه ساخته می شوند که عبارتند از:
مفتول سیاه با درصد کربن بالا (سخت) : این نوع مفتول دارای قدرت زیادی می باشد و قادر است که اجسام سنگین را بدون مشکل و آسیب بارگیری کند، ضمن اینکه در مقابل خوردگی نیز دوام خوبی دارد.
مفتول سیاه با درصد کربن پایین (نرم): این نوع از سیم مفتول به دلیل نرم بودن برای کاربردهایی که نیاز به خم شدگی و انعطاف وجود دارد، به کار می روند.

ویژگی ها و مشخصات فنی سیم مفتول سفید یا گالوانیزه:
•    ظرفیت بالا برای تحمل اجسام سنگین
•    مقاوم در برابر خوردگی، زنگ زدگی و شرایط اسیدی و قلیایی
•    دارای انعطاف و نرمی بالا
•    استحکام کششی نسبتا خوب
•    دارای سطحی صیقلی
•    تنوع در سایزها و مدل های مختلف
•    سازگار با محیط زیست
•    طول عمر و دوام بالا
•    دارای قابلیت شکل پذیری
•    قیمت مناسب و در دسترس
•    ایجاد شده از متریال فولاد با درصد کربن بالا، سیم فولادی ملایم
•    دارای انواع گالوانیزه گرم و سرد
•    دارای قطر 9 -0.2  میلی متری
•    میزان روکش روی به کار رفته: 25 – 10 گرم بر متر مربع
•    دارای استحکام کششی 85 – 40 کیلوگرم بر میلی متر مربع
•    استاندارد: ISO 7989-2 ,  ASTM B 498 , A411 – 08      

سیم مفتول گالوانیزه

چند نمونه از کاربردهای سیم مفتول سفید:
یکی از مهم ترین موارد کاربرد سیم مفتول سفید در بحث حفاظت از اماکن می باشد زیرا همانطور که در ابتدای بحث ذکر شد، این مفتول ها بسیار مقاوم می باشند.

سیم مفتول سفید به دلیل مقاومت و استقامت خوبی که دارد در اتصال مواد ساختمانی به کار می رود. از آنجایی که مفتول سفید برای استفاده در تمام شرایط آب و هوایی مناسب می باشد، از این رو از آنها در ساخت خانه نیز استفاده می گردد و محبوبیت خوبی در میان سازندگان دارد.   

انواع سیم مفتول گالوانیزه:
1.    مفتول گالوانیزه سرد: در این روش فلز روی با روش الکترولیز (آب کاری با برق) بر روی سیم روکش می شود. ضخامت فلز روی کار شده بر روی این مفتول ها ناچیز می باشد و در نتیجه در برابر رطوبت مقاومت نسبتا کمی دارد.
2.    مفتول گالوانیزه گرم: نوعی از سیم مفتول سفید است که از طریق روش گالوانیزاسیون داغ، مفتول سیاه حرارت می بیند و سپس روکش دهی می شود. این نوع سیم مفتول در واقع همان مفتول سیاه است که تحت حرارت زیاد کربن آن به حداقل میزان ممکن رسیده و در نتیجه نرم و انعطاف پذیر شده است.

سپس در یک وان مذاب از فلز روی، غوطه ور می شود و کاملا عمیق روکش دهی می شود. از آنجایی که فلز روی در مقایسه با فولاد الکتروپوزیتیو تر است، هنگامی که لایه ی گالوانیزه شده دچار آسیب می شود و فولاد در معرض هوا و رطوبت قرار می گیرد، عنصر روی همچنان قادر است که از طریق خاصیت حفاظت کاتدی از فولاد در مقابل خوردگی و زنگ زدگی محافظت کند. جالب است بدانید که با افزودن آلومینیوم به فلز روی می توان مقاومت در برابر خوردگی این مفتول ها را بالا برد.

هر چقدر که این مفتول ها به بیشترین سطح از مقاومت برسند، بالاترین کیفیت و بهره وری و همچنین دوام را نیز خواهند داشت. مفتول سفید ایجاد شده تحت عمل گالوانیزه گرم دارای سطحی صاف و یک دست است و بسیار نرم و انعطاف پذیر می باشد.  

سیم مفتول گالوانیزه سطحی صاف و یک دست دارد.

پروسه ی تولید سیم مفتول گالوانیزه سرد:
در این روش در ابتدای امر مفتول سیاه تحت جریان الکتریکی تمییز کاری و اکسید زدایی می شود، آنگاه  بوسیله¬ی فرآیند الکترولیز لایه ای به نام لایه ی گالوانیزه سرد بر روی آن قرار می گیرد. (این لایه در مقایسه با لایه ی ایجاد شده در روش گالوانیزه گرم بسیار نازک است). این پروسه موجب مقاوم شدن نسبی مفتول در برابر رطوبت و شکستگی می شود و انعطاف آن را بیشتر می کند.

هدف اصلی روش گالوانیزه سرد محافظت فلز پایه (فولاد) در برابر خوردگی و زنگ زدگی می باشد. مفتول های تولید شده در این روش معمولا دارای قطرهای 6-0.5 میلی متری هستند و به دو شکل کلاف و شاخه تولید می گردند. خواص فیزیکی و شیمیایی این نوع مفتول تابع میل گردی است که از آن تولید می شود.

پروسه ی تولید سیم مفتول گالوانیزه گرم:
در این روش ابتدا لازم است که سیم مفتول سیاه برای گالوانیزه شدن در کوره آنیل حرارت ببیند و نرم شود. این روش که در دمای 800 الی 900 درجه فارنهایت رخ می دهد، باز پخت نامیده می شود. در مرحله ی بعدی لازم است که سیم مفتول حرارت داده شده جهت اکسید زدایی از وان اسید عبور داده شود و اصطلاحا "اسید شور" شود. پس از این مرحله مفتول مذکور از کوره مذاب  روی عبور داده می شود و سپس مقدار روی اضافی موجود بر سطح آن برداشته می شود. در گام بعدی از یک سیستم خنک کننده (توسط آب و هوا) استفاده می شود و در نهایت سیستم جمع کن به یکی از حالت های عمومی معمولی، عمومی پروانه ای و بغل زیر افقی صورت می گیرد.   

مراحل تولید سیم مفتول صنعتی به روش نورد سرد:
یکی از روش های تولید سیم مفتول صنعتی روش نورد سرد می باشد. در این روش ابتدا میل گرد های کلاف با نمره ی 5.5 تا 8 که به مفتول های صنعتی معروفند (Wire)، بوسیله ی دستگاه های کشش مفتول به سیم های باریکی با قطر 1.5 تا 8 میلی متر تبدیل می شوند و در نهایت به شکل کلاف های 25 تا 500 کیلوگرمی بسته بندی می گردند.

سیم مفتول صنعتی در دو شکل ساده و عاج دار تولید می شود که دارای ترکیبات شیمیایی همان میل گردی است که در تولید آن به کار می رود اما خاصیت های مکانیکی آن بر حسب میزان کشش تغییر پیدا می کند. میل گرد استفاده شده در تولید سیم مفتول سخت صنعتی از طریق نورد گرم شمش های فولادی شمشال یا بیلت ایجاد می شوند که در کاربردهای صنعتی پایین دست مانند مفتول های صنعتی به کار می روند.    

توری حصاری
 
سیم مفتول گالوانیزه در توری حصاری

کاربرد سیم مفتول سفید بر حسب سایز مفتول:
مفتول با سایز 0.5 میلی متر: این نوع مفتول به سیم گلخانه معروف است.
مفتول با سایز 0.75 میلی متر: این نوع مفتول سیم قپان نامیده می شود.
مفتول با سایز 1.2 میلی متر: به این نوع مفتول سیم رابیتس بندی می گویند.
مفتول با سایز 1.5 میلی متر: این نوع مفتول به سیم اسکوپ بندی معروف است.
مفتول با سایز 2.2 میلی متر: این نوع مفتول در ساخت توری فنس به کار گرفته می شود.
مفتول با سایز 2.8 میلی متر: این نوع مفتول در ساخت سیم خاردار به کار می رود.

جدول وزنی سیم مفتول:

vazn-maftool

مشخصات کلی و مواد تشکیل دهنده ی سیم مفتول:   
به طور کلی به کابل هایی که از استاندارد ISIRI 3084 ایران که مطابق با IEC 60228 است، پیروی می کنند و هادی آنها از نوع تک مفتولی می باشد، سیم مفتول گفته می شود. واژه ی مفتول در فرهنگ نامه در معنای تافته، تاباندن یا تاب دادن به کار رفته است و در واقع کابل مفتول نیز  از در هم تنیدگی چند رشته سیم مفتول ایجاد شده است که به آن سیم تک رشته ای نیز گفته می شود.

هادی این سیم ها از جنس فولاد، استیل یا مس می باشند و عایق آن PVC است. سیم مفتول با نام های دیگری چون کابل خشک و کابل با نصب ثابت نیز شناخته می شود. ولتاژ نامی این کابل ها در حدود 300 تا 500 ولت می باشد. کابل هایی که از فلز مس ساخته شده اند، قیمت بیشتری به نسبت کابل های ساخته شده از جنس آلومینیوم دارند زیرا مس فلز گران تری محسوب می شود.

برخی از انواع غیر قابل انعطاف این سیم ها در سیم کشی داخل تابلو ، لوله و زیر گچ نیز استفاده می شود اما در سیم های از جنس استیل به دلیل انعطاف بالای سیم و عدم خاصیت آهنربایی، مفتول ماهیت شیمیایی خود را از دست نداده اما خواص مکانیکی و فیزیکی آن نسبت به مفتول های سخت صنعتی تغییر یافته است. همانطور که در بخش های پیشین نیز ذکر شد، در مفتول های سفید یا گالوانیزه نیز خاصیت هایی از فلز روی مشاهده می شود. در این نوع از سیم مفتول لایه ی بسیار نازکی از فلز روی بر روی سیم کشیده شده است که باعث مقاومت سیم در برابر زنگ زدگی می شود. این خاصیت موجب می گردد که سیم مفتول گالوانیزه برای استفاده در فضا های باز مناسب باشد و شرایط آب و هوایی مرطوب موجب از بین رفتن آن نشود.

همچنین این سیم ها در برابر آسیب های احتمالی نیز مقاومت دارند. از آنجایی که سیم مفتول بسیار نرم و انعطاف پذیر است، ممکن است که به راحتی بریده شود، اما پوشش فلز روی مفتول سپری ایجاد می کند تا سیم نسبت به خراش و آسیب مقاوم باشد. سیم مفتول سفید یا گالوانیزه در مصارف صنعتی که خطر آتش سوزی همواره وجود دارد نیز به کار می رود.

در زمانی که سیم مفتول تحت فشار قرار می گیرد، دمای ذوب فلز روی به کار گرفته شده روی سیم از روی عادی نیز بیشتر خواهد بود و تا دمای 650 درجه سانتی گراد نیز مقاومت خواهد کرد. این مقاومت در برابر ذوب شدن موجب می شود که فولاد یا مس داخل سیم از نقطه ی ذوب به دور باشد و به طور کلی مفتول سفید در برابر حرارت نیز مقاومت خوبی داشته باشد.

تمامی حقوق این سایت برای شرکت فولاد مهر سهند محفوظ می باشد © 1393